Чи може втрата слуху викликати депресію?
Втрата слуху може негативно впливати на психічне здоров'я різними способами. Коли людина має труднощі зі слухом, спілкування стає складним. Це може призвести до таких проблем, як самотність, смуток і соціальна ізоляція.
Добра новина? Слухові апарати або інші методи лікування не лише знижують дискомфорт викликаний порушенням слуху, а й ризик депресії.
Що показують дослідження
Добре відомо, що люди старше 65 років з втратою слуху частіше мають депресію, ніж інші люди того ж віку без неї. Цифри варіюються, але загальна поширеність депресії серед літніх людей з втратою слуху складає приблизно 1 з 5.
Ризики вищі, якщо втрата слуху важка або коли є подвійне сенсорне порушення, наприклад, втрата зору та слуху.
Чому депресія зустрічається частіше?
Дослідники точно не знають чому, але вони теоретизують, що це пов’язано з труднощами в спілкуванні та соціальною ізоляцією, яка може через них виникнути. Крім того, це може бути пов’язано зі змінами в мозку, які відбуваються з віком.
Людям з втратою слуху важче стежити за розмовою. Відповіді на питання, які обговорювалися кілька хвилин тому, можуть збивати їх з пантелику.
Навіть без найсерйознішої втрати слуху, людям може здаватися, що інші говорять про них, тому що вони не можуть стежити за розмовою, і це може викликати у них відчуття параної.
Крім того, часте прохання повторити може дратувати інших, що змушує людину замкнутися в собі.
Лікування порушень слуху полегшують депресію
Добра новина полягає в тому, що якщо депресія спричинена або посилена порушенням слуху, його лікування може позитивно вплинути й на ваше психічне здоров’я.
Слухові апарати є найбільш поширеним методом лікування для більшості типів втрати слуху. Разом з тим, слухові апарати можуть покращити соціальну, емоційну та психологічну якість життя людей.
Люди не завжди усвідомлюють психологічний тягар своєї втрати слуху — але після кількох тижнів звикання до носіння слухових апаратів пацієнти часто бажають аби вони підібрали собі їх раніше.
Для людей з більш серйозною втратою слуху або кондуктивною втратою слуху можуть бути рекомендовані кістково-анкерові слухові апарати або кохлеарні імплантати.
Усі ці пристрої полегшують підтримку зв’язку з іншими, хай то буде невимушене спілкування з сусідом або проведення часу з близькими.
Аудіотренування
Однак слухові апарати не допоможуть, якщо ви не носите їх стільки, скільки слід. Тому найбільша користь зазвичай спостерігається серед людей, які проходять аудіотерапію, що допомагає їм адаптуватися до втрати слуху, носити слухові апарати та ефективніше спілкуватися.
Ці зусилля можуть мати велике значення: через три місяці носіння слухових апаратів і шість місяців аудіотренування учасники невеликого дослідження в Австралії мали зменшені симптоми депресії.
І, нарешті, важливо також проводити поведінкову терапію для лікування депресії. Для людей з втратою слуху терапевтичні втручання, такі як терапія прийняття, можуть бути особливо корисними у вирішенні емоційного впливу глухоти.
Як говорити про втрату слуху з близькою людиною
Якщо вас турбує, що батько або інша близька людина виявляє ознаки втрати слуху та страждає від депресії, ви можете не знати, як почати розмову.
Радимо спробувати зосередитись на перевагах лікування. Наприклад, можна сказати, що слухові апарати полегшують спілкування з друзями та родиною, або що їх використання може зменшити залежність від інших. Також варто зазначити, що сучасні слухові апарати стали набагато ефективнішими завдяки новітнім технологіям.
Цілком зрозуміло, що нелікована втрата слуху може негативно впливати на психічне здоров’я та підвищувати депресію. Скорбота за втраченим слухом є нормальною та зрозумілою. Однак існує багато кроків, які можна зробити для вирішення цих проблем. Слухові апарати та інші варіанти лікування можуть допомогти вам залишатися соціально активними, спілкуватися з іншими та бути повністю присутніми в найважливіших моментах життя.
Щоб зробити перший крок до кращого здоров’я, записуйтеся на діагностику онлайн та приходьте знайомитись зі світом слухових апаратів до центрів корекції слуху “Все Для Вуха”, де наші спеціалісти завжди раді вам допомогти.